1899 yılında Bettny ve Hammersly adlı iki İngiliz links-links iğnesi adı verilen iki ucu kancalı iğnenin patentini almışlardır. 1900 yılında ise bu iğnelerin kontrolünde kullanılan platinlerin patenti Stretton ve Johnson tarafından alınmıştır. Bu iki patent günümüzde rib ve links-links çorap üretiminde kullanılan çift silindirli çorap örme makinelerinin gelişimine temel oluşturmuştur. İngiltere’de Leichester çevresi bu gelişmelerin başladığı yer olmuştur. Spiers ve Grieve dönen kam kutulu çift silindirli bir makine geliştirmişlerdir. Daha sonra ayrılan bu ikiliden Spiers

, Simplex adıyla bu tip makineleri imal etmeye devam etmiştir. Greive ise kendi makinesine XL adını vermiştir. 1912 yılında Spiers, dönen çift silindirli makinenin patentini almıştır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Komet yeni bir çift silindirli çorap örme makinesi piyasaya çıkarmıştır. Bentley Eng. Ltd. tarafından imal edilen bu makine kısa zamanda büyük satış miktarlarına ulaşarak dünya pazarında lider hâline gelmiştir. Exelsior’un üretimden kaldırılmasından hemen sonra G.Hilscher bu makinenin daha gelişmişi olan İdeal’i piyasaya sürmüştür.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra çift silindirli makinelerde önemli değişiklikler olmuştur. Desenlendirme kabiliyetinde son gelişmeler 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Bundan sonra rasyonelleştirme ve hız artırma üzerinde çalışılmıştır. Bilgisayar kontrolü ile iğne seçiminin mümkün olmasıyla desen tekrarının getirdiği kısıtlamalar ortan kalkmış, yeni görüntüler elde etme imkânı doğmuştur. Ayrıca makineleri basitleştirme imkânı da ortaya çıkmıştır.