Scott-Williams

Kancalı iğnenin İngiltere’de bulunmuş olmasına rağmen bu tip iğnelerin kullanıldığı tek silindirli yuvarlak çorap örme makinelerinin geliştirilmesi konusundaki çalışmaların önemli bir kısmı ABD’de yapılmıştır. Lastik kısmı dışında bütün bir çorabı üretebilen ilk makine 1880’li yıllarda Scott &Williams firması tarafından piyasaya sürülmüştür.

İlk üretilen tek silindirli makinelerin genel problemi yarı otomatik olmalarıdır. Bu yüzden ayak, topuk ve bilek kısımları otomatik olarak örülebilirken rib ve derbi örgü kullanılan lastik kısmı örülemez. Lastik parçası yuvarlak rib örgü makinelerinde veya açık en olarak düz örme makinelerinde örülüp çorabın örüleceği makine ile aynı çap ve iğne sayısına sahip bir transfer halkasına el ile ilmek ilmek aktarılır; daha sonra transfer halkası çorap makinesi üzerine yerleştirilirdi. İlmekler lastiği gerdirerek iğnelere transfer edilirdi.

Tek silindirli çorap makinelerinde ilk önemli icatlardan biri yine Scott&Williams’ın 1915 yılında aldığı içe kıvrık kenar patentidir. İlk 1×1 rib kenar örme teşebbüsü de Scott&Williams’dan 1925 yılında gelmiştir. Bu sistemde bir rib kapağına bir çeşit bileşik iğnenin takılmasıyla gerçek rib ilmekleri örülebilmekteydi. 1930’lu yılların sonlarına gelindiğinde bütün makine üreticileri ters vanize ve sarma ipliği mekanizmaları bulunan makineler üretiliyordu. 1940’lı yıllarda ise artık havlu çorap üretebilen makineler imal ediliyordu.

1945 yılından sonra bu makineler geliştirilerek günümüzde en fazla tercih edilenmakineler arasında tek silindirli elektronik çorap örme makineleri olarak yerini almıştır.